Gmina Gołdap prowadzi działania w ramach realizacji projektu „Rozwój potencjału gołdapskich instytucji kultury".

Dzięki projektowi udało nam się doposażyć Dom Kultury w Gołdapi i Bibliotekę Publiczną w Gołdapi w nowy sprzęt m.in. meble, piec do wypału ceramiki i plenerowy ekran LED. Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie oferty kulturalnej, poprawę jakości świadczonych usług i organizację wydarzeń plenerowych. Osiągnięte zostaną założone i opisane we wniosku o dofinansowanie cele: zwiększenie liczby osób korzystających z oferty kulturalnej gminy Gołdap, co możliwe będzie poprzez realizację celów bezpośrednich: poprawa dostępności do usług kulturalnych na terenie gminy Gołdap oraz wzrost potencjału gołdapskich instytucji kultury w zakresie dostosowania oferty do aktualnych potrzeb odbiorców.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

 

Dom Kultury w Gołdapi

Zapraszamy mieszkańców i gości do korzystania z naszej oferty:

- Kina Kultura,

- Galerii K2,

- zajęć w pracowniach: ceramicznej, rękodzieła artystycznego, rysunku i malarstwa, fotograficznej, tańca, wokalnej, muzycznej, gitary, witrażu,

- wydarzeń m.in.: Festiwal Gitarowy Erupcja, Kierunek Gołdap, Festiwal Zdrowia, Powitanie Wakacji, Dni Gołdapi, Festiwal Pogranicza „Kartaczewo”, Dożynki Gminne, Niedzielę Cittaslow, Mikołajki, Świąteczno-Noworoczny Koncert Charytatywny.

 

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza mieszkańców oraz gości do korzystania z wypożyczalni dla dorosłych, wypożyczalni dla dzieci, czytelni, działu zbiorów specjalnych, pracowni komputerowej oraz filii w Grabowie. Bogaty księgozbiór pozwoli Państwu znaleźć książkę dla siebie. Posiadamy książki dostosowane do różnych grup wiekowych dzieci, książki z dużą czcionką, audiobooki, czytaki – urządzenia dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Udostępniamy od kolorowych i trójwymiarowych opowieści dla niemowląt po ciekawe, grające, z elementami sensorycznymi oraz edukacyjne książki dla starszych dzieci.

Nasza biblioteka to także miejsce aktywności i interakcji. Zapraszamy do skorzystania z lekcji i spotkań bibliotecznych, gdzie dzieci mogą słuchać opowieści, brać udział w quizach literackich. Organizujemy wiele konkursów i spotkań autorskich, ponieważ jest to wyjątkowa okazja do poznawania nowych autorów i rozwijania wyobraźni.

Warsztaty to kolejny ciekawy element naszej oferty. Mieszkańcy oraz goście mogą uczestniczyć w warsztatach twórczych. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i wyrażanie siebie.

Zapraszamy na spotkania oraz warsztaty:

- Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci, dorosłych oraz w filii. Kluby organizują jedno spotkanie w miesiącu, by pasjonująco dyskutować o różnorodnych tytułach, dzielić się opiniami i pogłębiać swoją miłość do literatury. To inspirujące spotkania, które nie tylko promują czytelnictwo, lecz także budują społeczność miłośników książek o różnych gustach i doświadczeniach czytelniczych.

- Klubu Miłośników i Kolekcjonerów Gier Planszowych, który regularnie spotyka się w każdy wtorek, by cieszyć się pasją do różnorodnych gier. Spotkania są pełne entuzjazmu, a uczestnicy mają okazję wymieniać się doświadczeniami i odkrywać nowe tytuły gier planszowych. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach i tworzy przyjazną atmosferę dla miłośników planszówek.

- Warsztaty komputerowe 50+ odbywają się regularnie we wtorki i środy, zapewniając możliwość nauki obsługi komputera w przyjaznej i dostosowanej do potrzeb grupie. Te spotkania są doskonałą okazją dla osób 50+ do poszerzenia swoich umiejętności cyfrowych i swobodnego korzystania z nowoczesnych technologii w relaksującym otoczeniu. Dzięki takiemu wsparciu, uczestnicy zyskują pewność siebie w świecie komputerowym.

- Warsztaty dziergania są organizowane raz w miesiącu, tworząc wyjątkową okazję dla miłośników rękodzieła do spotkania się i dzielenia się swoją pasją do tworzenia unikatowych przedmiotów. Spotkania umożliwiają uczestnikom poszerzanie swoich umiejętności w dziedzinie dziergania.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystaw: stałej i czasowych, organizowanych w Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza”. Wystawa stała prezentuje bogactwo historii i kultury naszego regionu. Dodatkowo, regularnie organizujemy wystawy czasowe twórców lokalnych jak również wypożyczamy z zaprzyjaźnionych instytucji z terenu Polski oraz z za granicy. Prowadzimy pasjonujące lekcje muzealne, pozwalające zgłębić tajniki historii tego miejsca. Izba to miejsce pełne ciekawostek i wspaniałych opowieści.