Smutny komediopisarz – życie i twórczość Aleksandra Fredry

W ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Gołdapi projektu FREDRO i wszystko GRA z programu Partnerstwo dla książki, odbył się warsztat biograficzno-literacki oraz prezentacja multimedialna Aleksander Hrabia Fredro - smutny komediopisarz przeprowadzony przez pisarkę Monikę Sawicką – Kacprzak.
Głównym celem warsztatów było upowszechnianie i twórcze rozwijanie wśród dzieci i młodzieży świadomości o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, przybliżanie Jego dzieł – nie tylko tych „poprawnych politycznie”.
Celem warsztatów było pokazanie Fredry – człowieka pełnego trosk, smutków i rozterek, a jednak piszącego komedie, w których celnie opisywał ludzkie przywary, słabości i najmniej chlubne cechy charakteru, a także stereotypy, które bywają krzywdzące. Młodzi odbiorcy poznali Fredrę jako chłopca i młodzieńca, patriotę, polityka, męża i wreszcie – wielkiego pisarza. W prezentacji przedstawiono najważniejsze wydarzenia z życia i twórczości Aleksandra Fredry oraz jego historia rodzinna. W spotkaniach udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gołdapi oraz Zespołu Szkół Zawodowych Gołdap wraz z wychowawcami.🙂
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”