Spotkanie z naturą i sztuką

Dom Kultury w Gołdapi zaprasza na XIII edycję spotkań z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy”. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Burmistrza Gołdapi.
18 listopada 2023 r. o godz. 17.00 w galerii K2 otworzymy wystawę fotografii Piotra Bułanowa pt. „Nie tylko multiekspozycje”.
Autor od ponad trzydziestu lat związany jest ze środowiskiem suwalskich fotografów skupionych wokół PAcamera Club. Brał udział w większości wystaw tego klubu. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.
W latach 1996-2001 r. pełnił obowiązki Prezesa Okręgu Północno- Wschodniego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Jest laureatem konkursów fotograficznych takich jak: Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach, Międzynarodowe Biennale Krajobrazu „Definicja przestrzeni”, Fotograficzne Mistrzostwa Polski w Warszawie. Jego prace znajdują się w wielu albumach i wydawnictwach promujących Suwalszczyznę i woj. podlaskie.
Fotografie prezentowane na tej wystawie wykonane są również w technice multiekspozycji czyli wielokrotnego naświetlania tej samej klatki. Obraz powstaje w korpusie aparatu fotograficznego, programy komputerowe używane są jedynie do poprawienia kontrastu, nasycenia kolorów lub jasności.
O godz. 18.00 zapraszamy do kina „Kultura” na projekcję filmu dokumentalnego pt. „ Jak tańczy mój czas” autorstwa Józefa Romasza.
JÓZEF ROMASZ – operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych.
Dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ukończył studia w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (1982–86). Od 1987 roku wykładowca w tej uczelni. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.
Współzałożyciel interdyscyplinarnej grupy twórczej
„Dom Marka”, powstałej w końcu lat 70. w rodzinnej Gołdapi. Instruktor fotografii i filmu w Wojewódzkim Domu Kultury w Suwałkach (1979–1982). W 2001 roku otrzymał Nagrodę II stopnia Prezydenta Miasta Suwałki w uznaniu zasług na rzecz rozwoju kultury Suwalszczyzny oraz upowszechnianiu jej tradycji, historii i dorobku.
Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, Pieśni i Tańca Suwalszczyzny. Jest twórcą filmów autorskich, które w jego dorobku artystycznym zajmują odrębne i istotne miejsce, m.in. Jak tańczy mój czas, Przystanek dla bocianów, Dom Marka, Człowiek, który nie zaznał wielkiego świata, Krymskie źródło.
Wiele zrealizowanych przez niego filmów otrzymało nagrody na festiwalach filmowych w kraju i za granicą.
Podczas projekcji oprócz Józefa Romasza będziemy również gościć Katarzynę Wielechowską, która wraz z Józkiem jest autorką scenariusza filmu „Jak tańczy mój czas”.