Zajęcia edukacyjne, Wybieramy super-surowiec udowodniły siłę i potęgę drzew!

Wybierając się do lasu, idziemy na spotkanie przede wszystkim z drzewami. Ale większość z nas nie myśli na co dzień, ile im zawdzięczamy…
Uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie mogli się o tym przekonać podczas bardzo ciekawych zajęć otwartych, które poprowadziła zaproszona przez nas pani leśnik Milena Łabanowska, pracująca w Nadleśnictwie Gołdap. Dzieci mogły przypomnieć sobie podstawowe wiadomości dotyczące roli i znaczenia lasów, rozpoznawać różne gatunki drzew, ale przede wszystkich zrozumiały, jak cennym surowcem jest drewno.
Pani leśnik rozpoczęła zajęcia od wprowadzenia pojęcia surowiec, nasi młodsi uczniowie jednak doskonale wiedzieli, co to jest i jakie znamy rodzaje surowców. Procując w grupach świetnie posegregowali różne wytwory ludzkiej działalności do odpowiedniego surowca, chętnie włączyli się w dyskusję na temat użyteczności oraz trwałości poszczególnych surowców i wskazali, które z nich są naturalne, a które nie. Podczas zajęć czwartoklasiści i piątoklasiści wskazywali wszystkie korzyści materialne i niematerialne, z których korzystamy, sięgając po drewno. A na zakończenie uczniowie pobawili się w artystów, gdyż dzięki uprzejmości pani Mileny mogli wykonać swoje małe dzieło sztuki na drewnie metodą decoupage. Mimo niewielkiej ilości czasu, powstały śliczne działa sztuki!
Lekcja o super-surowcu to przedsięwzięcie realizowane przez uczniów naszej szkoły w ramach projektu Leśna klasa - las niejedno ma imię realizowanych w ramach konkursu Klasa z drewna organizowanego przez Lasy Państwowe. Nasza szkoła już niedługo będzie cieszyć się właśnie klasą z drewna, a zajęcia potwierdziły, że jest to prawdziwy super-surowiec! Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Gołdap za super-zajęcia, które szerzą wiedzę i uwrażliwiają nas na piękno i potrzebę ochrony przyrody.