Nowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzroku

 

zdjęcie telefonu z aplikacją totupoint przedstawiają znacznik wejścia do Urzędu Miejskiego w Gołdapi

W czwartek, 17 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Gołdapi uruchomiony został system Totupoint. Jest to sieć specjalnych znaczników dźwiękowych, które pomogą osobom z niepełnosprawnością wzroku w poruszaniu się po Urzędzie. To kolejna inicjatywa mająca na celu zwiększenie dostępności usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W budynku urzędu oznaczonych zostało 14 miejsc. Pierwszy znacznik znajduje się przy wejściu głównym do budynku. Kolejne zostały umieszczone w strategicznych miejscach: przy wejściu do Sali Konferencyjnej, Punkcie Obsługi Mieszkańców i kasie, Sekretariacie Burmistrza, Biurze Rady Miejskiej, Urzędzie Stanu Cywilnego oraz Wszystkich Wydziałach.
Szczegółowy opis miejsc znaczników, które są jednocześnie komunikatami wyświetlanymi przez aplikację na urządzeniu mobilnym, znajduje się na stronie TOTUPOINT w zakładce LOKALIZACJE link poniżej:
Z systemu można korzystać za pomocą smartfonu lub tabletu wyposażonego w interfejs BLE (Bluetooth Low Energy 4.0). Wystarczy pobrać na telefon lub tablet bezpłatną aplikację TOTUPOINT.
Telefon lub tablet z uruchomioną aplikacją poszukuje w swoim otoczeniu znaczników elektronicznych Totupoint. W przypadku wykrycia znacznika, jeżeli jest to określone w ustawieniach aplikacji, następuje automatyczna aktywacja. Znacznik wyemituje sekwencję tonową i krótki komunikat głosowy z nazwą miejsca, w którym znajduje się znacznik.
Jednocześnie, na ekranie telefonu pojawi się opis miejsca lub inna informacja, wskazówka jak dojść do konkretnego miejsca w urzędzie, np. „Znacznik zamontowany został pomiędzy drzwiami do Ewidencji Ludności, a drzwiami do Dowodów osobistych na końcu korytarza B na pierwszym piętrze Urzędu Miejskiego w Gołdapi.
Po lewej od znacznika znajduje się pomieszczenie Ewidencji Ludności, zaś po prawej Dowodów Osobistych. Po przeciwnej stronie korytarza znajdują się miejsca siedzące dla oczekujących.
Aby wyjść z urzędu należy stojąc przed tymi pokojami skręcić w lewo i podążać korytarzem na wprost. Po około dwudziestu metrach należy wejść w górę po pięciostopniowych schodach. Za nimi po prawej znajduje się klatka schodowa którą należy zejść na dół w kierunku parteru. Po zejściu po schodach należy iść parę kroków na wprost przez jedne drzwi, a następnie skręcić w prawo. Na wprost po około dziesięciu metrach znajdować się będą drzwi wyjściowe z budynku Urzędu.”.
Osobom korzystającym w telefonie z funkcji dostępności opis miejsca zostanie przeczytany przez lektora.
Jeżeli aplikacja wykryje więcej, niż jeden znacznik, to karty układają się niczym karty do gry. Gestem przesunięcia trzema palcami w lewo lub prawo można je przekładać, aby odczytać tekst wybranego znacznika. Aktywować można tylko ten znacznik, którego karta jest widoczna.
System uaktywnia się tylko wtedy, gdy użytkownik tego chce. W związku z tym jest niezauważalny dla osób, które z niego nie korzystają.
Z aplikacji może korzystać każdy, bez względu na to, czy widzi czy nie.
Zakup systemu został zrealizowany w ramach projektu grantowego pn. „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.