II miejsce w eliminacjach regionalnych „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022"

18 października 2022 roku uczniowie SP1 w Gołdapi z klas siódmych i ósmych uczestniczyli w eliminacjach regionalnych „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021" w Siedlcach. Uczniowie zbudowali (zgodnie z regulaminem, rysunkiem technicznym) modele turbin przetwarzających energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Maszyny zostały zgłoszone w kategorii: „Moc" - miały za zadanie podniesienie masy 5 kg na wysokość 2 metrów w jak najkrótszym czasie oraz „Wydajność” - miały za zadanie podniesienie masy 5 kg na wysokość 2 metrów zużywając jak najmniej wody.
W Turnieju wzięło udzial kilkanaście drużyn z calej Polski, rywalizacja drużyn, była na wysokim poziomie. Nasze uczennice poradziły sobie fantastycznie zdobywając II miejsce. Julia Krzyżanowska i Martyna Grzeszczak z klasy 7A- wielkie brawa.
Najbliższy tydzień pokaże, czy pojedziemy na Finał Ogólnopolski do Warszawy. Trzymamy kciuki. Obligatoryjnie uczestniczą w nim drużyny z pierwszych miejsc etapów regionalnych, reszta zostanie wyłoniona po zakończeniu wszystkich turniejów regionalnych zgodnie z uzyskanymi wynikami.
Należy się tu pochwalić, iż turbina Julii i Martyny uzyskała świetny wynik w kategorii wydajność, zużywając na podniesienie masy 5kg zaledwie 4,07l wody.
Nad wszystkim czuwał Pan Mariusz Strecha nauczyciel fizyki (opiekun grupy i inicjator).
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w turnieju!