Będą nowe dowody osobiste. Znajdą się w nich odcisk palca i podpis

Nowe dowody osobiste wprowadzone zostaną już w sierpniu 2021 roku. Wymiana dokumentów na nowe nie oznacza, że wszyscy będą zobowiązani do jego wymiany. Dowody osobiste będą wymieniane sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.
Z aktualnego dowodu możemy korzystać do czasu, aż skończy się jego ważność. Należy jednak pamiętać o tym, że wniosek na nowy dowód osobisty należy złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed upływem jego terminu ważności.
Przygotowane przez MSWiA rozwiązanie wprowadza do dowodu osobistego m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów UE.
 W dowodach osobistych pojawi się druga cecha biometryczna w postaci odcisków palców. Konieczne będzie więc ich odwzorowanie w urzędzie. Będą one pobierane właśnie podczas składania wniosku o dowód osobisty.
 Odciski palców nie będą zamieszczane w dowodach wydawanych dzieciom do ukończenia 12 roku życia oraz osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
 Możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną pozostanie wyłącznie w przypadku dokumentu dla osób do 12 roku życia, od których nie będą pobierane odciski palców.
➡️ Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12 roku życia dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.
 Zmieni się zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego – dodany zostanie podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12 roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków. Ponad 358 tys. osób w 2021 roku skończy 18 lat i będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.
Projekt dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i dokumentów pobytowych. Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.
Więcej informacji  Ewidencja ludności: 87 615 60 36 i dowody osobiste 87 615 50 37