Czwartoklasiści w Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym

W dniu 16 czerwca 2016r. uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi oraz rodzice pojechali na wycieczkę. Poznawanie roślin i zwierząt rozpoczęli  w siedzibie Wigierskiego P.N. oglądając prezentację multimedialną, organizmy wodne w akwariach oraz wystawę przyrodniczą.  Następnie wędrowali ścieżkami przyrodniczymi „Las” oraz „Suchary”. Cofnęli  się w czasie oglądając wystawę etnograficzną, która szczególnie zafascynowała rodziców.
Czy suchary da się ugryźć? Otóż nie, gdyż są to małe, kwaśne jeziorka śródleśne.
W Muzeum Wigier przeszliśmy obok lodowca, zagłębiliśmy się w świat podwodny, a nawet mikroświat, wsłuchiwaliśmy się w odgłosy zwierząt, a nogi zapadały się w głębokim mchu. Oliwia i Damian zafascynowali się okazami oglądanymi pod mikroskopem. Niektórzy sprawdzali swoje wiadomości wykonując testy multimedialne, inni szukali małego węgorza ukrytego wśród konarów.
W miejscowości Wigry, w Klasztorze na półwyspie, szukaliśmy śladów zakonników – kamedułów oraz śladów papieża  Jana Pawła II. Zanim się spostrzegliśmy, już byliśmy w Suwalskim Parku Krajobrazowym i oglądaliśmy panoramę z punktu widokowego w Turtulu. Na trasie Turtul – Błaskowizna pod okiem pani Marzanny Konieczny rozpoznawaliśmy rośliny łąk i pól. Krajobraz jez. Hańcza podziwialiśmy w Błaskowiźnie i w Starej Hańczy.
To tak wygląda najgłębsze jezioro w Polsce? - pytali niektórzy. A Mikołaj patrzył w wodę i wypatrzył … rodzinkę cierników. Martyna wyłowiła ślimaka żyworodkę. A to coś malutkie? To kiełż.
Las, jeziora, pola, łąki i my. Na naszym szlaku odkryliśmy przeogromne bogactwo flory i fauny. Zachęcamy wszystkich do wakacyjnych wędrówek i aktywnego wypoczynku.