Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gołdapi

Od uroczystej mszy świętej w Kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła rozpoczęły się gołdapskie uroczystości obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. W mszy, poza wiernymi, udział wzięli przedstawiciele samorządu, kompania honorowa 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego i poczty sztandarowe tegoż pułku, harcerzy oraz lokalnych szkół.

Po mszy zebrani przemaszerowali pod pomnik Niepodległości, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości – odegrano Mazurka Dąbrowskiego, burmistrz Tomasz Luto wygłosił przemówienie, odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową i złożono kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Gołdapi odegrali wiązankę utworów patriotycznych.

 

Tekst przemówienia Burmistrza Gołdapi Tomasza Luto:

"225 lat temu Sejm zwany później „Czteroletnim” uchwalił nowoczesną ustawę zasadniczą, czyli Konstytucję. Przed nami takiego rozwiązania użyto tylko w młodziutkich Stanach Zjednoczonych Ameryki. Przedstawiciele dwóch narodów, polskiego i litewskiego, będących pod wspólną koroną postanowili stworzyć dokument, który raz na zawsze ureguluje funkcjonowanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, umocuje ją w historii i wyznaczy kierunek jej rozwoju.

Polska stała wtedy przed groźbą zniknięcia z mapy Europy. Na jej ziemie czyhali wrogowie mający za nic cudzą własność. Część ziem Rzeczpospolitej już padła ich łupem i już zdążyli pokazać, że nie będą szanować naszej, coraz silniejszej tożsamości narodowej. Potrzebowaliśmy solidnej podstawy, która pokaże innym, że tu żyjemy my, że to nasze ziemie, nasza kultura i nasz naród. Taką solidną podstawą stała się Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku.

Niestety nie uratowała nas ona przed zaborami, ale wpłynęła na umysły Polaków. Również dzięki niej pamiętali kim są, a kim nigdy nie będą. Również dzięki niej pragnęli wolności, którą odzyskali po 123 latach ciężkiej niewoli.

Drodzy Gołdapianie, Szanowni Goście,

Wtedy, przed ponad dwustu laty, nasi przodkowie dali nam naukę i pokazali nam nie tylko, jak dbać o polskość, ale i co robić, by rozwijać się. Pokazali nam, że jeśli chcemy zajść dalej niż inni i osiągnąć więcej, musimy szukać nowych rozwiązań. Dlatego właśnie nie bójmy się nowych rozwiązań, bo to dzięki odkrywcom, wynalazcom i pionierom świat idzie do przodu, a my przecież chcemy być na jego czele".

 

RA