Zwalczanie barszczy kaukaskich na terenie gminy Gołdap w 2023 r.

Informujemy, że w 2023 roku Gmina Gołdap ponownie podjęła się zwalczania barszczy kaukaskich na gruntach gminnych. Gmina Gołdap podpisała umowę dotacji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na dofinansowanie zadania pn.: „Zwalczanie barszczy kaukaskich na terenie gminy Gołdap w 2023 r.” na kwotę 15 400,00 zł.

Całkowity koszt zadania wyniósł 19 250,00 zł.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która została zawleczona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50 XX w. Potocznie chwast ten określany jest "zemstą Stalina". Już w okresie stalinowskim zaczęto jej uprawę na duża skalę, aby mogła służyć jako pasza dla bydła. Po pewnym czasie jednak okazało się, że to bardzo groźny gatunek, który ulegał zdziczeniu i zaczął się rozprzestrzeniać.

Roślina ta wydziela soki, które mają właściwości drażniące, powodujące przede wszystkim niebezpieczne oparzenia skóry (II i III stopnia) z pęcherzami, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do śmierci. Barszcz Sosnowskiego występuje naturalnie w regionach środkowej i wschodniej części Kaukazu oraz w północno-wschodniej Turcji. Niestety, barszcz Sosnowskiego to roślina trudna do zwalczenia, przez co objęta jest prawnym zakazem zarówno uprawy, jak i sprzedaży w całej Polsce. Roślina ta została uznana za gatunek obcy stwarzający zagrożenie dla Unii Europejskiej zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

Zgodnie z ustawą  z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U.  2021 poz.1718) na posiadaczu gruntu ciąży obowiązek za przeprowadzenie działań zaradczych aby sprawnie wyeliminować zagrożenie.

Jeżeli wiesz gdzie znajdują się stanowiska barszczy kaukaskich, na których  nie podjęto jeszcze działań likwidacyjnych zgłoś to do Wydziału GPO w Urzędzie Miejskim, który corocznie uzupełnia dane do Wykazu stanowisk barszczy kaukaskich na terenie gminy Gołdap.