Aktualności

Poniedziałek, 28 maja 2018

Konferencja prasowa poświęcona projektowi pt. "Rekultywacja jeziora Gołdap w Uzdrowisku Gołdap"

W Gołdapi, 28 maja 2018 r., w budynku Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ważny dla rozwoju gołdapskiego uzdrowiska projekt dofinansowany ze środków europejskich. Najważniejsza wiadomość, jest taka, że rekultywacja jeziora Gołdap odniosła oczekiwany skutek!

W obecności samorządowców i zainteresowanych osób z Polski i Rosji, profesor wygłosił wykład poświęcony oczyszczaniu wód transgranicznego jeziora Gołdap. W jego trakcie przedstawił obejmujące 10 lat kalendarium gołdapskich starań o oczyszczenie jeziora obejmujące badania wody, spotkania z samorządowcami, negocjacje ze stroną rosyjską, poszukiwanie dofinansowania i finalnie realizację wartego prawie 4,1 miliona złotych projektu.
- Dziś mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że rekultywacja się udała, a wody jeziora Gołdap zostały oczyszczone – zapewniał profesor Heese. - Widać to nawet gołym okiem. Badanie mierzące zawartość tlenu w wodzie, również ten fakt potwierdzają. Gołdapski samorząd przeszedł długą drogę i teraz może świętować sukces. Trzeba jednak pamiętać, że to ludzka niedbałość doprowadziła ten akwen na skraj załamania. Od dziś trzeba o czystość wody dbać. Nawet drobne z pozoru śmieci, takie jak niedojedzona upuszczona przez wędkarza kanapka mają wpływa na cały akwen. Warto o tym pamiętać.
Wtórował mu zastępca burmistrza Gołdapi Jacek Morzy.
- Nasze wieloletnie działania odniosły skutek – wyjaśniał Jacek Morzy. – Dzięki determinacji, naukowemu podejściu, wsparciu autorytetów oraz pokaźnemu dofinansowaniu jedyne na warmińsko-mazurskie uzdrowisko ma jezioro, na jakie zasługuje. Mam nadzieję, że Gołdapianie wezmą sobie do serca słowa pana profesora i będziemy o ten wyjątkowy skarb dbać, cieszyć się ochłodą w letnie dni i z dumą witać kuracjuszy i turystów odwiedzających naszą gminę. Uzdrowisko, turystyka to jeden z filarów rozwoju gospodarczego naszej gminy. Czyste jezioro przełoży się na miejsca pracy, wysokość wpływów podatkowych oraz zasobność portfeli mieszkańców.
Dobre warunki do wypoczynku nad wodą oraz walory krajobrazowe to nie jedyne plusy rekultywacji. Jezioro Gołdap było niegdyś cenione przez wędkarzy ze względu na piękne okazy i łatwość połowu szczupaków, linów, leszczy, węgorzy i płoci. Rozrost sinic skutkował brakiem tlenu, a to miało negatywny wpływ na całą faunę jeziora. Już zimą profesor Heese pytany o wpływ rekultywacji na populację ryb w jeziorze zapewniał, że przywrócenie naturalnej równowagi akwenu zapewni gatunkom preferującym płytkie wody doskonałe warunki do odbudowy populacji.  
Sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 kosztował prawie 4,1 milina złotych. Wkład budżetu gminy wyniósł 15%, czyli prawie 700 tyś. złotych. Pozyskane dofinansowanie to ponad 3,5 miliona złotych – 85 % kosztów kwalifikowalnych projektu.