Aktualności

Czwartek, 18 stycznia 2018

Co z jeziorem?

Krystalicznie czysty akwen, przyciągający turystów i wędkarzy. Taka wizja przyświeca projektowi rekultywacji Jeziora Gołdap realizowanemu przez Gminę Gołdap. Jego realizacja zakończy się w 2018 r. Oczyszczenie zbiornika oraz odpowiedzialny plan zarybiania i połowu mają zapewnić odtworzenie populacji sandacza, szczupaka i lina.

Za niezbyt dobry stan wód w naszym jeziorze odpowiadają sinice, których głównym pożywieniem są biogeny (azotany i fosforany). Gołdapskie jezioro będzie pierwszym akwenem w Polsce, który zostanie poddany zabiegowi wytrącenia biogenów za pomocą glinki. Doświadczenia innych państw wskazują, że dzięki temu sinice znikną, a woda stanie się bardziej przezroczysta.

- Rekultywacja ma polegać na zastosowaniu metody nie stosowanej dotychczas w tak takiej skali w Polsce – mówi zastępca Burmistrza Jacek Morzy. - W takich krajach jak Nowa Zelandia, Australia, Niemcy metoda ta sprawdziła bardzo dobrze. Polega ona na aplikacji do jeziora adsorbentu fosforanów, wykorzystując preparat wyprodukowany z mieszaniny glinki bentonitowej i lantanu.

Do rekultywacji zostanie użyte 300 ton specjalnego preparatu podawanego w dwóch dawkach. Pierwszy zabieg już przeprowadzono, a drugi planowany jest wiosną 2018 roku. Glinkę rozprowadza się równomierne na całym akwenie pod "nadzorem" GPS-u. Opadając na dno zwiąże się ona z fosforanami i azotanami. Nieszkodliwy dla ludzi, fauny i flory "kożuszek", który opadnia na dno.