Aktualności

Wtorek, 17 maja 2016

Szkoła Podstawowa Nr 2 na wycieczce w Toruniu

W dniach: 11-13 maja 2016r. uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przebywali na wycieczce zorganizowanej do Torunia i Biskupina. Czuwało nad nimi pięcioro opiekunów:  Małgorzata Wojciechowska – Gutowska, Bożena Giedrojć, Agnieszka Podbielska, Małgorzata Marcinkiewicz i Andrzej Gutowski.
W Toruniu uczniowie zwiedzili Dom Kopernika, w którym oprócz rzeczy bliskich astronomowi usłyszeli minihistorię miasta na tle podświetlanej makiety. W Planetarium wszyscy oglądnęli film pt. „W poszukiwaniu życia”, w geodium mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat Ziemi, natomiast w orbitarium o planetach, sondach. Wiedza ta była zgłębiana poprzez praktykę. Uczniowie obliczali, po jakim czasie dotrą np. na Gwiazdę Polarną, ile będą ważyli np. na Marsie, czy udźwigną 1 kg na Słońcu. Widzieli meteoryty znalezione w różnych państwach świata. Sprawdzali, w jaki sposób dźwięk i obraz z kosmosu docierają poprzez sondę na Ziemię. Twierdza Fort IV zafascynowała zwłaszcza chłopców, natomiast w Muzeum Toruńskiego Piernika wszyscy popisywali się talentem kulinarnym – wypiekaniem ozdobnego piernika. Oczywiście każdy zabrał go do domu. Panie, które oprowadzały po tym muzeum, przekazały dużo ciekawostek na temat tych pysznych ciasteczek. Nie każdy wie, że: pierwotnie służyły do leczenia niestrawności, zawierają dziewięć rodzajów przypraw korzennych, ciasto mogło leżakować piętnaście lat, do zamążpójścia królewny. W czasie dwugodzinnego spaceru przez Stare Miasto z kolejnym przewodnikiem grupa poznała inne ciekawe miejsca, zabytki: pomnik Kopernika, Ratusz Staromiejski, pomnik Flisaka, Krzywą Wieżę, kościół Ducha Świętego, kościół Świętej Katarzyny, układ średniowiecznych ulic, spichrz gotycki, podświetlaną i unoszącą się w rytm melodii fontannę, średniowieczne bramy miejskie, mosty na Wiśle i… zamek krzyżacki.
W Biskupinie – polskich Pompejach – wraz z przewodnikiem grupa zwiedzała Muzeum Archeologiczne. Odbyły się także tutaj dwie lekcje żywej historii: o życiu codziennym mieszkańców i budowie Biskupina. Uczniowie nie tylko przebywali w starożytnych chatach, gdzie mogli wszystkiego dotknąć, ale również piekli podpłomyki i „budowali”  Biskupin. Wyprawa do Biskupina była okazją do zgłębienia tajników wiedzy o zajęciach pierwszych Piastów. Uczniowie obserwowali pracę rogownika, mincerza, snycerza i barda. Zadawali im pytania i uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi.
Oczywiście, aby mieć siłę na realizację tak bogatego programu wycieczki, każdego dnia były posiłki: śniadania, obiady i kolacje.
Dzięki temu wyjazdowi uczniowie zobaczyli to, o czym wcześniej tylko czytali i słyszeli. Byłoby to niemożliwe, gdyby nie wsparcie finansowe Nadleśnictwa Gołdap oraz Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi. OGROMNIE DZIĘKUJEMY!