Aktualności

Czwartek, 3 marca 2016

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca na Placu Zwycięstwa w Gołdapi obchodzono uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień wcześniej, 29 lutego odbyły się uroczystości w sali gimnastycznej gołdapskiego liceum ogólnokształcącego.

W sali LO zebrał się tłum gości. Poza uczniami i nauczycielami, można było spotkać samorządowców z burmistrzem i wicestarościną na czele, szefów lokalnych instytucji, kombatantów i harcerzy. O żołnierzach wyklętych opowiadali dr Waldemar Brenda, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN oraz państwo Kaszlejowie, małżeństwo historyków od lat badających „obławę augustowską”. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie liceum oraz harcerze.

Na szczególną uwagę zasłużyła inscenizacja wystawiona przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych, opowiadająca o przesłuchaniu i zamordowaniu sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK – Danuty Siedzikówny „Inki”.

Wtorkowe uroczystości na Placu Zwycięstwa miały charakter oficjalny. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i odczytaniu apelu poległych delegacje, m.in. Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego złożyły wieńce i znicze pod pomnikiem niepodległości.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony z inicjatywy ŚP. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w lutym 2010 roku złożył odpowiedni projekt ustawy. Ustawa weszła w życie niemal rok później. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 2011 roku.

Wybór 1 marca na celebrowanie dnia pamięci był nieprzypadkowy. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.